İnternet Hukuku
Bilişimin bir ayağı olan internette işlenen suçlar için en kapsamlı kanun 2007 yılında 5651 sayılı kanundur. Ancak bu konuda yasalar tam kapsamlı değildir. Bazı kanunların yanına ek olarak belirtilmiş yasalar mevcuttur. Kendi başına bir kanun yoktur. Yani ülkemizde bu konuda mevzuat yetersizdir. Bu yüzden karmaşık bir konu olan internet suçları için konusunda uzman bir avukat tutmak her zaman için doğru karar olacaktır.
İnternette İşlenen Suçlar Nelerdir?
Fuhuş
Müstehcenlik
Kimlik çalma, kimlik bilgilerini taklit etme
Başkasının bilgisayarına izinsiz girme, bilgilerini çalma
Banka bilgilerini çalma, kullanma
Terör
Uyuşturucu alım-satımı
Pornografi
Çocuk istismarı
Organ hırsızlığı
İntihara yönlendirme gibi suçlar internet üzerinde işlenen suçlardır.
İnternet Ortamında Kişilik İhlali Nedir Karşısında Neler Yapılmalıdır?
Eğer internet ortamında kişilik ihlali varsa yani görüntüler izinsiz yayınlanmışsa, videosu izinsiz çekilip izinsiz yayınlanmışsa ve benzeri istenmedik durumlar yaşanıyorsa aşağıdaki yollara başvurulur:
İçeriği internette içerik ya da yer sağlayıcılardan, yayınlayıcılardan uyarı niteliğinde kaldırmalarını isteyebilir
Sulh ceza hâkimlerine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini isteyebilir.
Ancak ne olursa olsun konusunda uzman bir avukat başvurulmalıdır. Çünkü hukuk dilini ve yasaları kullanarak hak arayacak olan avukatlardır. Aynı zamanda beklenmedik yani öngörülemeyen durumlarda şikâyetçinin hak ihlalini yaşamaması için konusunda tecrübeli uzman bir avukat tutmak en akılcı karardır.
Kişilik Hakları İhlali Başka Bir İnternet Ortamında Da Görülürse?
Tüm işlemler, başvurular bu site içinde yapılır. Başvuru yaparken önceki başvuruda yapılanların hepsi yapılır. Yani uygun bir dilekçe yazılır ve bu dilekçe Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gönderilir. Ancak bu dilekçe sıradan bir şeklide yazılmaz. Dilekçede yayının tam adresi (URL), hangi açılardan hakkın ihlal edildiğine ilişkin açıklama ve kimlik bilgilerini ispatlayacak bilgiler olması gerekir. Başvuru gerektiği gibi yapılırsa incelemeler sonunda internetteki verilen adreste yayın, video, sitedeki bölüm, kısım, resmi engelleme 24 saat içinde gelir. Ama sulh ceza hâkimine başvuru yapılmışsa gerekli incelemeler sonunda haklı çıkıldığında cevap 48 saat içinde gelir. Dilekçeyi inceleme kanunun 6/A maddesi gereğince yapılır.